PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ve svém „domáckém“ Belvederu se Gustav Klimt dočkal krom stálé expozice i speciální výstavy věnované Kunstschau 1908. Skupina umělců odštěpivších se od secesního hnutí prezentovala ve Vídni roku 1908 svou představu o tzv. Gesamtkunstwerk (absolutním uměleckém díle). V nově zbudovaném areálu architekta Josefa Hoffmana byla shromážděna díla z různých oblastí umělecké činnosti, která vyjadřovala ucelenou a výrazně vyhraněnou vizi umění. Výraznou část Kunstschau 1908 nyní rekonstruuje galerie ve vídeňském Dolním Belvederu. Nalezneme tu vedle sebe roztodivné ukázky architektury, designu každodenních předmětů, scénických nákresů, plakátů a výtvarného umění, jemuž logicky dominuje místnost zasvěcená klíčové osobnosti ideje „Gesamkunstwerk“, Gustava Klimta. Jemu věnovaný sál se těší největší pozornosti právem, v jemné secesní oduševnělosti lidských tvářích a kontrastujících výrazných texturách se rodí podstata moderního umění a vyjevuje neuvěřitelná estetická čistota s až anticky jemným viděním krásy (kterýžto pocit jednoznačně vrcholí jeho legendárním Polibkem). Nicméně zaujmou i ostatní exponáty, namátkou uvedu obrazy Carla Molla, jenž geniálně pracují se světlem, či obrazy Wilhelma Lista, který přetavuje impresionistickou lehkost a průhlednost v malby nesmírně křehké a krásné. Příznivci Jugendstillu si nicméně v rozsáhlé expozici dozajista najdou v jedné z mnoha oblastí umění to své – navíc Vídeň jako město secese a Gustava Klimta vždy nabízí dostatek doplňkových výstav – ať už stálou expozici Klimta, Schieleho či Kokošky v Horním Belvederu, nebo dechberoucí Klimtovu beethovenovskou fresku v domě Secession na Friedrichstrasse.
8 / 10
Gustav Klimt und die Kunstschau 1908. Unteres Belvedere, Vídeň (1. 10. 2008 – 18. 1. 2009). Vstupné: € 12,50 Kombi-Ticket Oberes und Unteres Belvedere, Orangerie, Prunkstall.
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.
Šíleně plodný oneman projekt, Aaron Edge se utrhl ze řetězu s sází jednu desku za druhou. "Agglomeration" je třetí z letošních již pěti alb. A překvapivě to drží slušnou kvalitu. Pokud tedy máte rádi dusivý sludge doom s výbuchy disonantního šílenství.
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.